Na kole nebo pěšky

Stovky kilometrů cyklostezek …

Turistických tras …

Zajímavých míst …

V okolí

Český Krumlov?

Vítkův hrádek?

Nebo Vyšší Brod?

Jen relaxovat

Na některé z lipenských pláží

Nebo v hotelovém wellnessu 

Sport, turistika

Co u nás podniknout?

Lipno, Šumava – tedy známé a oblíbené turistické cíle s neporušenou přírodou, stovky kilometrů cyklostezek, histotické a technické památky a zajímavosti. Velmi dobré zázemí a velké množství turistických cílů a atrakcí.

Výhodou je, že si vybere každý bez ohledu na věk nebo kondici a to po celý rok.

Vybrali jsme pro vás několik známých turistických cílů a aktivit – inspiraci najdete také ve fotogalerii a rádi vám poradíme na místě.

 

Hořice na šumavě

Nejbližší kolí Hořic na Šumavě vás nadchne krásnou krajinou, cyklostezkami a možností pěších procházek. Přímo v obci máme dvě zajímavá muzea – Muzeum Pašijových her a Muzeum historických radiopřijímačů. V létě se zde pořádá Hořické kulturní léto se zajímavým programem. Většina akcí se koná v přírodním amfiteátru a kousek od něj na vrcholu kopce najdete zbytky kostela Marie sedmibolestné s krásným výhledem do okolí. Z Hořic vede cyklostezka do obce Muckov a odtud dál k lipenské přehradě nebo další cyklostezka přes samotu Mýto a obec Květušín k nejvýše položenému rybníku v ČR – rybníku Olšina kde najdete zajímavou naučnou stezku kolem rybníka. Z Olšiny je to přes Hodňov kousek do Horní Plané, k převozu a na pláž.

Pokud se vám nikam nechce nebo po návratu z nějakého výletu, můžete využít náš wellness nebo si dát u nás relaxační masáž.

 

Vítkův hrádek, Rožmberk, Vyšší Brod

Z nejvýše položeného hradu Vítkův Hrádek v ČR je nádherný rozhled na celé Lipno a Alpy (tajný tip – lepší výhled, než ze stazky v korunách stromů na Lipně). Výlet si můžete prodloužit o naučnou stezku „Svatý Tomáš“ na které se dozvíte spoustu zajímavých informací o pěstování a obnově lesa.

Rožmberk – hrad s možností prohlídky a pokud se vám podaří rozlištit nápis na jednom z obrazů, můžete najít i poklad 😉

Vyšší Brod – cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě s možností prohlídky, zajímavé poštovní muzeum. Cestou do Vyššího Brodu se můžete stavit na přírodní zajímavosti – Čertově stěně a podívat se i na Čertovy proudy – tedy původní koryto řeky Vltavy pod Lipnem.

Český Krumlov

Pouhých 14 km od Hořic je tohle středověké město zapsané do UNESCO. Krom prohlídky zámku můžete navštívit muzeum voskových figurín, zrdcadlové bludiště nebo podniknout výlet do podzemí býavlých tuhových dolů. Ale i jen obyčejná procházka městem spojená třeba s návštěvou zámecké zahrady určitě stojí za to.

Lipno, koupání, rybaření, vodní sporty

Pouhých 7 km od Hořic je první městečko na břehu Lipna – Černá v Pošumaví. Zde najdete pěknou pláž,

Cykloturistika

Okolí Lipenské přehrady je přímo ideální k cykloturistice. Upravené stezky vedou po celém obvodu nádrže a díky několika přívozům si můžete zvolit i délku trasy podle své kondice.
Objet celé Lipno na kole od hráze v Lipně nad Vltavou až po most u Nové Pece a zpět zabere celý den a vyžaduje už trochu více námahy – trasa má zhruba 90 kilometrů. Tuto okružní cestu si můžete zkrátit díky třem přívozům z Frymburka, Dolní Vltavice a Horní Plané, které dokážou převést i několik aut najednou. V letním období jsou v provozu každý den. Každý z přívozů má určený pevný řád, ale v létě jezdí podle zájmu i nepřetržitě z jedné strany na druhou.

Oblíbená začíná být i jízda na kole po zamrzlé hladině Lipna (protože je led pokrytý tenkou vrstvou sněhu, jede se na kole bez problémů).

Povrch cyklostezek je různý. Od nového asfaltu, přes „šotolinu“ až po přírodní „polňačky“. Stejné je to i s obtížností, ale na své si přijde každý. Díky tomu, že jsou cyklostezky vzájemně propojené, je množství variant a cílů téměř neomezené a záleží jen na Vás kudy a kam se na kole vydáte.

Cyklostezky můžete velmi dobře využít i pro inline bruslení nebo nordic walkingu nebo se jen tak projít krásnou přírodou.

Zimní sporty

Sjezdové lyžování

V první řadě musíme zmínit blízkost rakouského střediska Hochficht z důvodu sněhové jistoty a vybavenosti. Velké a výborně vybavené lyžařské středisko alpského typu může být levnější a bližší variantou velkých středisek v Alpách. Výhodou je blízkost střediska a bydlení za české ceny. V restauraci na Hochcichtu stejně jako např. v lyžařské škole  se domluvíte česky takže nemusíte mít obavy z jazykové bariéry. Hochcfiht je připravený na každého lyžaře – od začátečníků a dětí až po zkušené lyžaře, kteří mohou vyzkušet tamní černou FIS sjezdovku. Areál je vybaven velkým parkovištěm, velkokapacitní restaurací a dostatečným množstvím lanovek a vleků vč. hlavní kabinkové lanovky.

Skiareál Lipno – v Lipně nad Vltavou – bližší dobře vybavený skiareál. Skiareál Mitterdorf v Německu – výhodný zejména pro zázemí pro rodiny s dětmi, domluvíte se česky. Skiareál Sternstein v Rakousku a skipark ve Frymburku. Na výběr tedy rozhodně máte, my osobně doporučujeme lyžování na Hochfichtu.

Běžky

V případě příznivého počasí je velké množství běžkařských stop kolem Lipna. Jistotou je potom rakouský areál Schöneben.

Sport, turistika, relaxace

Cyklostezky

Pláže, koupání

Památky, muzea

Rybaření

Lyžování, bruslení, běžky

Houbaření, borůvky

Pin It on Pinterest

Share This